Cornwall Community Police Service

L'histoire des chefs de police

Allan CAMERON

Allan CAMERON

First Chief
1882 - 08 Dec. 1902

Robert SMYTH

Robert SMYTH

Chef
19 Dec. 1902 - 25 Avr. 1919

John FYVIE

John FYVIE

Chef
25 Avr. 1919 - 12 Avr. 1920

W.H. HOWARD

W.H. HOWARD

Chef
10 Mai 1920 - 10 Jan. 1921

John PATERSON

John PATERSON

Chef
Avril 1921 - Mai 1924

Joseph Eugene PHILLION

Joseph Eugene PHILLION

Chef
16 Jul. 1924 - 16 Fev. 1925

Fred SEYMOUR

Fred SEYMOUR

Chef
1925 - 1943

Frank HUNTER

Frank HUNTER

Chef
1943 -1953

Allan  CLARKE

Allan CLARKE

Chef
1953-1974

Earl LANDRY

Earl LANDRY

Chef
04 Avr. 1974 - 09 Avr. 1984

Claude SHAVER

Claude SHAVER

Chef
10 Avr. 1984 - 02 Jan. 1994

Carl JOHNSTON

Carl JOHNSTON

Chef
03 Jan. 1994 - 31 Jul. 1995

Anthony REPA

Anthony REPA

Chef
01 Août 1995 - 31 Dec. 2003

Daniel PARKINSON

Daniel PARKINSON

Chef
03 Jan. 2004 - Nov. 2018

Danny AIKMAN

Danny AIKMAN

Chef
Nov. 2018 - Present